Odpust ku czci patronów parafii św. Apostołów Piotra i Pawła 2016

Suma odpustowa z kazaniem i procesją o godzinie 12:00 dnia 29.06.2016r.

Mszy Świętej będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ksiądz Henryk Rochowicz.

Po południu odprawiona zostanie Nowenna do Matki Bożej Osuchowskiej i Msza Święta o godzinie 18:00.

Podziękowanie

Kochani Parafianie Osuchowscy, drodzy Pielgrzymi i Czciciele Matki Bożej Osuchowskiej!

Serdecznie dziękuję za wszelką współpracę, pomoc i życzliwość oraz spotkania z Wami podczas mojej 12-letniej posługi kustosza w osuchowskim sanktuarium. Od lipca posługuję w innym świętym miejscu - na południu Polski, w Tuchowie (diecezja tarnowska), w odległości 400 km od Osuchowej. Tutaj już 1000 lat temu został wybudowany pierwszy kościół. Tutaj od ponad czterech wieków słynie łaskami cudowny obraz Matki Bożej Tuchowskiej. Tutaj od ponad 100 lat znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów. Sanktuarium, w którym obecnie pracuję, jest najstarszym w diecezji, 111 lat temu odbyła się koronacja cudownego wizerunku Maryi a w 2010 roku kościół otrzymał od Ojca Świętego tytuł Bazyliki Mniejszej. Na zbliżający się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia nasza bazylika została ustanowiona Kościołem Jubileuszowym. Zapraszam zatem do Tuchowa! http://www.tuchow.info/pano/klasztor/

W związku z podjęciem nowych obowiązków duszpasterskich od lipca 2015 roku nie zajmuję się już prowadzeniem naszej strony internetowej (za wyjątkiem aktualizacji Słowa Życia). Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim za wszystko.
O. Piotr Kurcius CSsR.

Święte Triduum Paschalne 2015

 

•WIELKI  CZWARTEK – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00.

•Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy
w czwartek po wieczornym nabożeństwie do godz. 21:00
i w ciągu całego dnia w Wielki Piątek.

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne 2015

Pod przewodnictwem sercanina o. Marka Kosendiaka ze wspólnoty w Loretto-Gwizdałach

Czytaj więcej...

OSOBY KONSEKROWANE Z NASZEJ PARAFII

KAPŁANI ZAKONNI:

1.  O. Edward Tułowiecki, misjonarz Werbista, w Kongo w Afryce

BRACIA ZAKONNI:

1.  Br. Stanisław Onik, w Zgromadzeniu Braci Szkolnych, w Zawadzkiem na Opolszczyźnie
2.  Br. Konrad – Andrzej Żach, w Zakonie Szpitalnym Bonifratrów, w Anglii

SIOSTRY ZAKONNE:

1.  S. Loretta – Halina Gago, w Zgromadzeniu Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, w Niegowie
2.  S. Elwira – Marianna Jóźwik, w Zgromadzeniu Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, w Częstochowie
3.  S. Kinga – Wiesława Tułowiecka, w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w Warszawie

Czytaj więcej...

ODPUST ZUPEŁNY w Roku Życia Konsekrowanego

Kościół  sanktuaryjny  N. M. P.  Królowej  Polski  w  parafii  pw.  św.  Apostołów  Piotra  i  Pawła w  Nowej  Osuchowej
MIEJSCEM  UZYSKANIA  ODPUSTU  ZUPEŁNEGO  W  ROKU  ŻYCIA  KONSEKROWANEGO

Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski dekretem z dnia 29 grudnia 2014 r. o odpustach w Roku Życia Konsekrowanego wyznaczył w Diecezji Łomżyńskiej dziewięć miejsc odpustowych, a wśród nich nasz kościół.

We wszystkie dni roku każdy wierny może uzyskać odpust zupełny jeżeli, z okazji Roku Życia Konsekrowanego: pobożnie nawiedzi kościół i weźmie udział w Eucharystii lub Liturgii Godzin, albo przynajmniej przez odpowiedni czas odda się modlitwie i pobożnym rozważaniom, dodając na koniec modlitwę „Ojcze nasz”, wyznanie wiary i jakieś wezwanie do Najświętszej Maryi Panny.

Wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, do których należą: wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.

Serdecznie zapraszamy do naszego kościoła klasztornego (przy którym ustanowiony jest prawnie dom zakonny) i skorzystania z daru ubogacenia się łaskami Roku Życia Konsekrowanego.

Ojcowie Redemptoryści z Osuchowej

OSOBY KONSEKROWANE W COMMUNIO KOŚCIOŁA

List pasterski Episkopatu Polski na Dzień Życia Konsekrowanego
2 lutego 2015 roku

Drodzy Bracia i Siostry!

    Dzień Życia Konsekrowanego, który obchodzimy w każde święto Ofiarowania Pańskiego, ma w tym roku charakter szczególny. Wpisuje się on bowiem w ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego, obchodzony pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”. Rok ten rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu 2014 roku, a zakończy się 2 lutego 2016 roku.

Czytaj więcej...

Chwała Pańska objawiła się pośród nas

Drodzy bracia i siostry,
chwała Pańska objawiła się pośród nas i zawsze będzie się objawiać, aż do powtórnego przyjścia Chrystusa.
W rytmie i wydarzeniach czasu, wspominamy i przeżywamy tajemnice zbawienia.
Centrum całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego, które osiąga szczyt w Niedzielę Zmartwychwstania. W tym roku Wielkanoc będziemy obchodzili 5 kwietnia.
W każdą niedzielę – Paschę tygodnia, Kościół święty uobecnia wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć. Ze świąt Paschalnych wypływają wszystkie święte dni:
Środa Popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post jest w tym roku 18 lutego. Wniebowstąpienie Pańskie 17 maja. Zesłanie Ducha Świętego 24 maja. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 4 czerwca. W dniu 29 listopada przypada 1 Niedziela Adwentu.
Równocześnie w święta Matki Bożej, Apostołów, świętych i we Wspomnienie Wiernych Zmarłych, Kościół pielgrzymujący na ziemi głosi Paschę swojego Pana.
Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, niech będzie wieczna chwała przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Rekolekcje Adwentowe 2014

Rekolekcje adwentowe w naszej parafii rozpoczną się w najbliższą sobotę 6 grudnia a zakończą w poniedziałek 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Czytaj więcej...

Rodzina drogą Kościoła

Duszpasterstwo Rodzin oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej zapraszają małżonków i wszystkie osoby zainteresowane na Sympozjum z udziałem dr Wandy PÓŁTAWSKIEJ oraz prof. Bogdana CHAZANA, w sobotę 15 listopada br. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w Katedrze o godz. 9:00, po niej wykłady i sztuka teatralna w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży ul. Sadowa 12a, Wstęp wolny! Szczegółowe informacje na stronie internetowej duszpasterstwa rodzin: www.duszpasterstworodzin.lomza.pl .

Czytaj więcej...

Zjazd Różańcowy 2014

W pierwszą sobotę października w naszym sanktuarium odbyło się  25. jubileuszowe spotkanie członków kół Żywego Różańca oraz grup pobożności ludowej.

Spotkanie przygotowali redemptoryści: o. Piotr Kurcius CSsR – proboszcz i kustosz, o. Ignacy Proszek CSsR – przełożony tutejszej wspólnoty zakonnej i o. Leszek Mitoraj CSsR – misjonarz i rekolekcjonista.
Uroczystościom przewodniczył Wikariusz Biskupi z Łomży Ks. infułat dr Jan Sołowianiuk (rozważania różańcowe, przewodniczenie mszy św., homilia i pobłogosławienie nowych kaplic różańcowych z tajemnicami światła).
Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II wykonał zespół wokalno-instrumentalny „Ogród Wyobraźni” z Brańska na Podlasiu w składzie: Tadeusz (ojciec), Damian (syn) i Monika (córka ) Zalewscy.

Wydarzenie zostało utrwalone przez Jerzego Romanika (video) i Joannę Romanik (foto) z Ostrowi Maz.
W uroczystościach wzięły udział następujące grupy zorganizowane wraz ze swoimi duszpasterzami:

Czytaj więcej...

Pierwsza sobota października - 4 X 2014 r.

DOROCZNA  PIELGRZYMKA  CZCICIELI  RÓŻAŃCA  ŚWIĘTEGO  
DO  SANKTUARIUM  MATKI  BOŻEJ  KRÓLOWEJ  POLSKI  W  NOWEJ  OSUCHOWEJ


„Różaniec  towarzyszył  mi  w  chwilach  radości  i  doświadczenia.  Zawierzyłem  mu  wiele trosk.  Dzięki  niemu  zawsze doznawałem  otuchy.”
(Jan  Paweł  II,  Rosarium  Virginis  Mariae)

Czytaj więcej...

Dożynki sanktuaryjne, 15 sierpnia 2014 r.

Kochająca matka zawsze trzeźwa

Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości
na miesiąc abstynencji - sierpień 2014

Miesiąc abstynencji – piękna tradycja i zadanie na nowe czasy

    Trwamy w dziękczynieniu za historyczną kanonizację Jana Pawła II, który uczył nas, że święci nie przemijają, lecz pragną naszej świętości. Podejmujemy osobisty i narodowy rachunek sumienia z wierności słowom naszego nowego Świętego. Dlatego na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, przypominamy wezwanie skierowane do Polaków na początku pontyfikatu: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać  jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”. O jakich zagrożeniach mówił papież Polak? Mówił o braku poszanowania godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, o niegodnych postawach i czynach wynikających z wad narodowych. Mówił także o nadużywaniu alkoholu.

Czytaj więcej...

Klauzula sumienia lekarza

Oświadczenie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych
Konferencji Episkopatu Polski
w sprawie klauzuli sumienia lekarza

W ostatnich tygodniach doszło do publicznego rozliczania lekarzy kierujących się sumieniem i odmawiających, z powołaniem się na nie, udziału w czynnościach nakierowanych na przerwanie ciąży. Uważając to za absolutnie niedopuszczalne w państwie demokratycznym, ufundowanym na obowiązującej Konstytucji RP, Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP chce wyraźnie zaznaczyć kilka najważniejszych wytycznych moralnych dla postępowania lekarza zgodnego z prawdziwym dobrem człowieka.

Czytaj więcej...

Odpust parafialny, 29 czerwca 2014 r.

Boże Ciało, 19 czerwca 2014 r.

P6190004Tegoroczna procesja Bożego Ciała wyruszyła z kościoła po Mszy św. południowej w stronę figury NSPJ na rondzie na Kobusówce, gdzie zbudowany był pierwszy ołtarz. Kolejne ołtarze zbudowane były na trasie przy ul. Cichej, Szkolnej i Ogrodowej. Przy pięknej pogodzie w procesji wzięła udział liczna grupa parafian i przybyłych gości, by dać publiczny wyraz swojej wiary i wypraszać obfitość Bożych łask dla naszej lokalnej społeczności. Przy każdym ołtarzu kapłani błogosławili Najświętszym Sakramentem na 4 strony świata.

 

Pogrzeb dzieci utraconych w Ostrowi Mazowieckiej

Sobota,  21  czerwca  2014  roku,  godz.  10:00

Czytaj więcej...

Odpust N.M.P. Królowej Polski - 3 maja 2014 r.

Tegoroczne uroczystości odpustowe przebiegały pod hasłem: „Maryjo, do Syna swego nas prowadź”.

Czytaj więcej...

Pięć przykazań kościelnych

Przewielebni Księża Prezbiterium Łomżyńskiego, Umiłowani Diecezjanie !

Niniejszym przekazuję w załączeniu ujednolicony tekst Przykazań Kościelnych, po ich nowelizacji, wraz z wykładnią. Tekst tych przykazań został promulgowany 19 marca 2014 r. na mocy uchwały podjętej przez Konferencję Episkopatu Polski na 364. Zebraniu Plenarnym. Przykazania Kościelne w tym brzmieniu są obowiązującym prawem Kościoła w Polsce i tak powinny być przekazywane w pracy duszpasterskiej i nauczaniu katechetycznym w całej Diecezji Łomżyńskiej.

+ Janusz Stepnowski - Biskup Łomżyński

Łomża, dnia 2 kwietnia 2014 r.

PIĘĆ PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH:

1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne 2014

„Małżeństwo i rodzina w Bożym planie zbawienia człowieka”

 

Czytaj więcej...

Jak wspierać katolickie media?

Od 15 lutego Telewizja Trwam rozpoczęła nadawanie na multipleksie!

Odpowiedzialność za katolickie media to:

1. Modlitwa za katolickie media i ich pracowników.
2. Kupowanie katolickiej prasy, czasopism i książek.
3. Przekazywanie ich po przeczytaniu innym.
4. Słuchanie katolickich rozgłośni.
5. Oglądanie katolickiej telewizji.
6. Korzystanie z katolickich portali internetowych.
7. Polecanie innym artykułów i programów katolickich.
8. Odważny i merytoryczny głos w obronie katolickich mediów.
9. Wykupienie reklam, które obok sprzedaży są drugim głównym środkiem utrzymania mediów.

Drodzy bracia i siostry!

Chwała Pańska objawiła się pośród nas i zawsze będzie się objawiać, aż do powtórnego przyjścia Chrystusa.

Czytaj więcej...

List Pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny

ZAGROŻENIA RODZINY PŁYNĄCE Z IDEOLOGII GENDER

Czytaj więcej...

Życzenia Biskupa Łomżyńskiego na Boże Narodzenie 2013

Umiłowani Bracia i Siostry,

    W świętą Noc Bożego Narodzenia, odwieczne Słowo Boga zamieszkało między nami. Jezus Chrystus, Syn Boży, przyjął ludzkie ciało i narodził się w rodzinie Maryi i Józefa. Tę zbawienną rzeczywistość przeżywamy dziś ze szczególną radością, dziękując Bogu za uświęcenie ludzkiej rodziny.

Czytaj więcej...

Akt zawierzenia Matce Bożej powołań do redemptorystów

Niepokalana Dziewico Maryjo! Patronko naszego Zgromadzenia.
My, redemptoryści polscy, wraz z ludem Bożym, któremu posługujemy, gromadzimy się przed Twoim cudownym Obrazem. Upadamy na kolana i błagamy o dar licznych i świętych powołań do naszego Zgromadzenia.

Czytaj więcej...

Wierzę w Syna Bożego

List Pasterski Episkopatu Polski na Adwent Roku Pańskiego 2013.

Drodzy Bracia i Siostry!

1. Adwent to radosne oczekiwanie na Zbawiciela. Wsłuchując się w słowa znanej pieśni kościelnej „Niebiosa, rosę spuśćcie nam z góry”, wchodzimy w Adwent, czyli w oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. Nie jest to czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień i naszego życia.

Czytaj więcej...

Zjazd Kół Żywego Różańca, 5 X 2013

5 października 2013 roku, w pierwszą sobotę miesiąca w prowadzonym przez redemptorystów sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Osuchowej miał miejsce doroczny Zjazd Kół Żywego Różańca połączony w Roku Wiary z diecezjalną celebracją Dnia Pobożności Ludowej pod przewodnictwem Pasterza diecezji łomżyńskiej ks. biskupa Janusza Stepnowskiego.

Czytaj więcej...

Apel do Polek i Polaków

włączmy się w inicjatywę „Jeden z Nas”

Zgodnie z traktatem lizbońskim grupa przynajmniej siedmiu obywateli z różnych krajów UE może zgłosić projekt zmian w prawie europejskim. Aby ten projekt był rozpatrywany przez Komisję Europejską oraz Parlament Europejski, konieczne jest zebranie pod nim minimum 1 miliona podpisów pełnoletnich obywateli z przynajmniej 7 krajów UE.  W inicjatywę „Jeden z Nas” jest zaangażowanych już 25 krajów UE, stąd jest to największa dotychczas akcja promocji i obrony życia w Europie.

Czytaj więcej...

Wychowywać do wartości

List Pasterski Episkopatu Polski z okazji III Tygodnia Wychowania
15-21 września 2013 roku

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia,
Kochani Rodzice, Nauczyciele i Wychowawcy,
Droga Młodzieży, Kochane Dzieci!
Jutro w polskich szkołach i przedszkolach rozpocznie się nowy rok szkolny i katechetyczny. W trwającym Roku Wiary po raz kolejny otwieramy nasze serca i umysły na dar wiary. Wiara nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Pomaga odkrywać prawdziwe dobro, ustala prawidłową hierarchię wartości, przenika całe życie człowieka – jak uczy papież Franciszek w encyklice o wierze (por. Lumen fidei 4).

Czytaj więcej...

IV Spotkanie Środowisk Trzeźwościowych

Od 2010 roku w pierwszą sobotę po 15-tym sierpnia odbywają się w Sanktuarium Maryjnym w Nowej Osuchowej doroczne Spotkania Środowisk Trzeźwościowych.

IV Spotkanie, które odbyło się 17 sierpnia 2013 roku przebiegało według następującego programu:

Czytaj więcej...

Ojciec - świadek wiary i trzeźwości

Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień – miesiąc abstynencji

Sierpniowa abstynencja – potrzebna, cenna i możliwa

Rozpoczyna się sierpień - w polskiej historii miesiąc szczególny. To dobry czas, by przypomnieć, że osoby niepełnoletnie zobowiązane są do całkowitej abstynencji, zaś wszystkich dorosłych obowiązuje umiar w spożywaniu napojów alkoholowych. W sierpniu prosimy o coś więcej, niż zachowanie trzeźwości. Prosimy o szczególny dar, jakim jest abstynencja! Ten apel wzbudza wiele kontrowersji. Dlatego ponownie przypominamy jego istotę.

Czytaj więcej...

Boże Ciało, 30 maja 2013 r.

Boże Ciało 2013

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w naszej sanktuaryjnej parafii miała szczególny przebieg. Uroczysta suma była sprawowana na ołtarzu polowym przygotowanym przez mieszkańców Wilkowej na końcu ul. Polnej od strony Nagoszewki w odległości ok. 2,5 km od kościoła. Mszy św. przewodniczył proboszcz o. Piotr Kurcius a kazanie wygłosił przełożony redemptorystów o. Ignacy Proszek. Po komunii św. wyruszyła procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy przygotowanych przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych ulokowanych wzdłuż całej wioski aż po Wiśniewo.

Czytaj więcej...

Dodano artykuł o objawieniach

W dziale "SANKTUARIUM" dodano długo oczekiwany obszerny artykuł o objawieniach Matki Bożej Osuchowskiej.

Zachęcam do lektury - Kustosz

Czytaj więcej…

Parafialna Rada Duszpasterska

W wyborach uzupełniających do Parafialnej Rady Duszpasterskiej mieszkańcy Wilkowej tydzień temu wybrali jako swojego reprezentanta panią Anetę Sitek. Zastąpi ona w Radzie panią Zofię Zęgota, która przez wiele lat ofiarnie wykonywała obowiązki radnej. Na ostatnim posiedzeniu Rady zdecydowaliśmy się połączyć dzielnice Kąt i Gościniec ulokowane przy tej samej ulicy Szkolnej. Funkcję radnej będzie pełniła dla obu dzielnic pani Teresa Piórkowska. Dziękujemy panu Andrzejowi Murza, który przez wiele lat jako mieszkaniec Kobusówki „obsługiwał” dzielnicę Kąt. Pozostali radni wybrani przez mieszkańców poszczególnych dzielnic zgodzili się nadal pełnić powierzone im obowiązki. Bóg zapłać wszystkim radnym za dotychczasowe zaangażowanie a nowym członkom Rady, którzy odpowiedzieli pozytywnie na wybór mieszkańców albo na zaproszenie proboszcza (w przypadku radnych z nominacji) dziękujemy za dyspozycyjność.

Czytaj więcej...

Odpust ku czci N.M.P. Królowej Polski, 3 maja 2013 roku

Tegoroczny odpust ku czci NMP Królowej Polski obchodziliśmy w Osuchowej w deszczowej aurze. Mimo to do naszego sanktuarium przybyło wielu pielgrzymów zarówno indywidualnych jak i zorganizowanych w grupach. Tradycyjnie już w wigilię uroczystości wieczorem po raz 28 przybyła Piesza Pielgrzymka Wyszkowska do której dołączyła grupa więźniów z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Pielgrzymi i parafianie uczestniczyli w modlitewnym czuwaniu, które zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

3 maja przybyły kolejne piesze pielgrzymki zorganizowane m. in. przez parafie w Porębie, Długosiodle, Kozikach oraz w Ostrowi Mazowieckiej (pw. Chrystusa Dobrego Pasterza). Przybyła także pielgrzymka autokarowa z Szumowa oraz grupa pielgrzymów z Gdańska.

Czytaj więcej...